Http : Bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiperortam bilgi sislemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim kuralıdır. ( Kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/HTTP ) Http TCP 80. portu kullanır.

Https : HTTPS, HTTP protokolünün şifreli halidir. TCP 443. portu kullanır.

Web Sunucusu : ASP, PHP , HTML gibi kodlar ile yazılmış web sitelerinin üzerinde çalıştığı sunucudur. APACHE ve ISS web sunucu örneklerinden bazılarıdır.

Ftp : File transfer protokol ( Dosya aktarım protokolü ) dosyaların aktarımını sağlar. Ftp 20 ve 21 numaraları TCP portlarını kullanır.

Snmp : Basit ağ yönetim protokolü ( Simple network Management Protocol ) ağdaki cihazların durumunu kontrol eden ve bunları merkeze bildiren bir protokoldür. Aü cihazları hakkında çeşitli bilgileri merkeze aktarır. UDP 161. portu kullanır.

Smtp : Simple mail transfer protokol mail transferlerini sağlayan protokoldür. TCP 25. portu kullanır. IMAP ve POP3 protokolleri de benzer işlevlere sahiptir.

Ssh : Secure Shell uzaktaki bir makinaya bağlantı kurulmasını ve cihaz üzerinde komut çalıştırılmasını sağlayan bir protokoldür. Bağlantıyı şifreli kurarak güvenlik sağlar. TCP 22. portu kullanır.

Telnet : Uzaktaki bir makinaya bağlantı kurulmasını ve cihaz üzerinde komut çalıştırılmasını sağlayan bir protokoldür. Veri iletişimi açık halde şifresiz sağlanır. Güvenli değildir..

Rdp : Remote Desktop Protocol bir bilgisayarın uzaktan görüntülemenizi sağlar. Default olarak TCP 3389. portu kullanır.

Sql : Struct Query Language very tabanı programlama dilidir.Veri tabanları sunucularına örnek olarak MYSQL ve MSSQL verilebilir. SQL sunucular üzerlerindeveri tabanlarını tutarlar.

IRC : İnternet relay chat, noktalar arasında sohbet sağlayan programlardır.

Ssl : Secure Socket Layer, veri iletişiminin şifreli şekilde yapılmasını sağlar. SSL sertifikaları sayesinde sitelerin adreslerinin doğruluğu kontrol edilir.

Tftp : Trivial file Transfer Protocol, dosya aktarımı sağlayan bir protokoldür. UDP 69. portu kullanır. bağlantı için kullanıcı adı ve parola kullanılmaması ve verinin şifrelenmeden iletilmesinden dolayı TFP ile yapılan dosya aktarımları güvenli sayılmamaktadır.

Vpn : Virtual Private Network / sanal özel ağ / teknolojisi ile uzaktaki bir ağa  sanki o ağa fiziksel bağlantı yapılmış ve o ağ ın içerisinde bir bilgisayarmış gibi şifreli veri aktarımı kullanan bir bağlantı yapılabilir. VPN’in çeşitli türleri vardır. Örneğin PPTP tünel TCP  1723. portu kullanır.

Güvenlik Duvarı ( Firewall ) : Üzerinde konumlandırılmış kurallara göre , gelen saldırı trafiğini engellemek üzere üretilmiş donanımsal, yazılımsal yapıdır. Katman 4 tabanlı çalışan güvenlik duvarı sadece port bazlı engelleme yapabilirken, katman 7 seviyesinde çalışan güvenlik duvarları uygulamaya yönelik denetim yaparlar. Ayrıca WAF yani web application Güvenlik duvarları ise imzalarını web uygulamalarına göre yapılandırarak web temelli saldırıları engellemeye yönelik çalışırlar. IPS katman 7 imzalar kullanarak uygulama seviyesinde gelen atakları analiz eder ve durdurur. IDS Instrusion Detection system zararlı trafiği sadece analiz eder LOG (kayıt) olarak görüntüler.